Na počátku byla chyba


Napadlo vás někdy, jak vznikly věci, které běžně používáme? Třeba taková mikrovlnka, obyčejné brambůrky nebo post-it poznámkové bločky - lámal si někdo hlavu s konkrétním zadáním, až na to přišel? Nebo to byla šťastná náhoda? Nebo dokonce omyl či obyčejné lajdáctví?

Mnoho věcí, které považujeme za geniální vynálezy, byly původně chybami, nezamýšlenými vedlejšími produkty, po kterých rozhodně nikdo nepátral. Ale najednou byly tu a bez některých si dnes neumíme život ani představit.

A to všechno proto, že jejich původci to nevzdali a měli otevřené oči i mysl.

Chyba totiž může být zakukleným úspěchem. Vždy záleží na úhlu pohledu a naší motivaci.Když tvoříme, když se odvážíme překročit hranice a zkoušíme něco nového, musíme přijmout fakt, že chyby přijdou. Dokonce bychom se na ně měli těšit, protože s každou chybou jsme blíže úspěchu a našemu cíli.

Možná jste neuspěli v tom, co jste původně plánovali, ale povedlo se něco jiného, nového, nezamýšleného. To nejmenší, co pro vás může udělat úplně každá chybička, je prostor pro zlepšení, životní lekci, krok dále.

Když se naučíme na chyby nahlížet pozitivně, je docela možné, že objevíme mnoho dobrého, co bychom jinak přehlédli.

Chyby nás mohou mnoho naučit, stačí jediné…

…NIKDY TO NEVZDAT!

Inspirujte se vynálezy, jejichž autoři rozpoznali ve zdánlivé chybě přiležitost:

Mikrovlnka

Percy Spencer, inženýr v Raytheon Corporation, pracoval na výzkumném projektu radaru s novou elektronkou. Najednou zjistil, že se mu během experimentů začala nějak podezřele rychle rozpouštět čokoládová tyčinka v kapse. Vložil do zařízení kukuřici a jak tak sledoval v přímém přenosu zrod popcornu, došlo mu, že má před sebou revoluční vynález, který zatrhne tipec studeným večeřím.

Ohňostroj

Neznámý kuchař ve staré Číně podle legendy prý jen tak experimentoval v kuchyni (raději nechceme vědět, co bylo původním záměrem). Smíchal dřevěné uhlí, síru a ledek (dusičnan draselný), což byly vcelku běžné položky vyskytující se v kuchyních před cca 2 000 lety. Když pak směs napchoval do bambusové trubky (bůhví, co jej k tomu činu vedlo), proběhla exploze. Estetické kvality zřejmě převážily nad leknutím a dlouhá historie oslav ve velkém stylu mohla začít.

Penicilin

Sir Alexandr Fleming pátral sice pro zázračném léku, nejspíš si ale nepředstavoval, že jej objeví v odpadkovém koši. Zázračný lék spatřil světlo světa, když Sir Fleming objevil vyřazenou kontaminovanou petriho misku s plísní, která ničila všechny okolní bakterie. Mocné antibiotikum zachránilo od té doby tisíce životů.

Kukuřičné lupínky - Cornflakes

Bratři John a Will Kellogové nedopatřením zapomněli hrnec vařené kukuřice na sporáku. Po několika dnech byl obsah hrnce pravda plesnivý, ale kukuřice samotná byla pevná a suchá. Stačilo ovšem pár dní experimentů a světlo světa spatřila (nyní už bez plísně) snídaně, která dobyla Ameriku a po ní celý svět.

Poznámkové bločky Post-it

Spencer Silver pracoval jako vývojář/výzkumník ve 3M Laboratories. Rozhodl se vytvořit opravdu silné lepidlo, ale výsledkem jeho snažení byla jako na potvoru substance, která lepila docela málo…vlastně méně než všechna ostatní lepidla. Sice se dokázala přilepit k různým povrchům, ale taky se od nich bez větších obtíží odlepila a nezůstalo po ní ani památky. O několik let později použil tohle nepovedené lepidlo Spencerův kolega na malé útržky papíru, ze kterých si vytvořil samolepicí záložky do zpěvníku. A geniální nápad byl na světě.

Inkoustová tiskárna

Dějí se různé věci. Tak jednou například inženýr firmy Canon nedopatřením odložil horkou žehličku na psací pero. O pár okamžiků později z pera vystříknul inkoust, což pozorného inženýra zaujalo natolik, že na základě tohoto principu byla vytvořena inkoustová tiskárna. Někdy stačí mít jen oči otevřené…a po ruce žehličku.

Skákací pružina - slinky

Námořní inženýr Richard Jones pracoval ve 40. letech na vývoji pružin, které měly chránit citlivé součástky na bitevních lodích během bouří. Jedna z pružin, se kterými pracoval, mu upadla na zem a začala legračně poskakovat z místa na místo. No a protože námořní inženýři mají kromě výkonných mozků také smysl pro humor, doskákala si pružina slinky až k celosvětové popularitě jako zábavná hračka pro malé i velké šprýmaře.

Brambůrky alias chipsy

George Crum, šéfkuchař v Carey Moon Lake House v Saratoga Springs, měl svatou trpělivost. Ale když mu jednoho dne host neustále vracel talíř smažených bramborových plátků s tím, že by je chtěl ještě tenčí a ještě více prosmažené, George Crum se prostě naštval, nakrájel brambory na průsvitné plátky a usmažil je dotvrda. Dost jej pak překvapilo, že host byl touto provokací nadšen a ještě si přidal. Tam někde se začala psát celosvětová historie televizních zlozvyků.